Blockchain. NFT. Marketplace. Ethereum wallet. Méregdrágán eladott tweetek. Fura szavak, igaz? Ha úgy érzed, szükséged lenne némi útmutatásra az NFT (Non-Fungible Token) és a kapcsolódó marketing világában, a legjobb helyen jársz.
Most következő cikksorozatunk első részében bemutatjuk, mi az az NFT, mire jó, és hogyan érdemes úgy használni, hogy a vállalkozásod segítségére legyen. A sorozat második részében részében pedig kifejezetten az NFT népszerűsítésére alkalmas marketing stratégiákkal foglalkozunk.
Mi az NFT és mire használják?
Az NFT (Non-Fungible Token), azaz nem helyettesíthető zseton egy virtuális okiratnak is felfogható digitális eszköz. Az eredetiség igazolására szolgáló kódsor, ami megkönnyíti a tulajdonviszonyok digitális térben való kezelését.
A helyettesíthetetlenség a fizikai világban egyértelmű: ha valaki pénzt kér tőlünk kölcsön, mindegy, hogy ugyanazt a bankjegyet vagy egy másikat adja vissza, ha azonban egy konkrét műtárgyat, pl. egy értékes festményt kér kölcsön, akkor nyilvánvalóan pontosan ugyanazt várjuk vissza. Ez a digitális világban nem ennyire egyértelmű, hiszen korlátlan lehetőség nyílik a digitális adatok másolására, ugyanakkor a blockchain technológiának köszönhetően az NFT esetében erre nem kerülhet sor.
Legfontosabb tulajdonsága, hogy egyedi, azaz hiába a másolás, az NFT valódi tulajdonosa kétséget kizáróan tudja igazolni az NFT eredetiségét, ami így igazán értéket ad a tokennek. Az NFT emellett oszthatatlan, ami szintén növeli az értékét, illetve azt is fontos tudni, hogy korlátozott darabszámban érhetők el NFT-k a világban, hiszen csak így tudják megőrizni exkluzivitásukat.
Az NFT működése az Ethereum kriptovaluta blokklánc technológiáján alapul. Az egyediség és az eredetiség igazolására való lehetőség nyomán az NFT-vel kereskedni is lehet az NFT Marketplaceken keresztül.
Az NFT lehet bármilyen digitális alkotás:
- kép;
- videó;
- tweet (maximum 160 karakter hosszúságú poszt a Twitter felületén);
- GIF fájl;
- zene;
- digitalizált művészeti alkotás;
- domain név.
Ugyanakkor az NFT megtestesíthet fizikai tárgyakat is, mint például:
- tokenizált digitális számlák;
- digitális aláírások;
- belépőjegyek;
- ingatlan;
- jogi dokumentumok.
Az NFT-k forradalmi jelentősége, hogy a használat során szinte bármit tokenizálhatunk; azaz bármiből készülhet olyan egyedi, digitális érték, ami azonosítható, átadható, de nem másolható, és nem osztható.
Hogy működik az NFT?
A blockchain (blokklánc) egy digitális rekordokból (blokkokból) álló lista, aminek minden eleme titkosított a tranzakciók során. Az ellenőrzött rekordok bekerülnek a láncba, ahonnan többé nem lehet kitörölni őket. Itt zajlanak a kriptovaluták és az NFT-k tranzakciói.
A legtöbb NFT az Ethereum felületén kerül értékesítésre, különféle smart szerződéseken keresztül, amik segítenek a tulajdon átruházásában. Egy NFT-nek egyszerre egy tulajdonosa lehet, azaz az aktuális tulajdonos kizárólagos tulajdonnal rendelkezik az NFT felett, amit egy egyedi azonosítóval tud bizonyítani.
Ahogyan a pénztárcánkban készpénzt tárolunk, úgy használhatjuk az NFT tárolására a digitális pénztárcánkat. Az Ethereum wallet olyan applikáció, ami lehetővé teszi az Ethereum felületén történő interakciót, tehát megnézhetjük az egyenlegünket, tranzakciókat indíthatunk és felvehetjük a kapcsolatot más felhasználókkal.
Hogyan segíthetik az NFT-k a vállalkozásodat?
Bár az NFT használata még kevéssé elterjedt, sok szakértő óriási potenciált lát benne. Az NFT támogathatja a vállalkozásodat, mert
- segít tudatosítani a márkád jelenlétét;
- egyéni felhasználói élményt ad;
- növeli a konverziót;
- növeli a termékeid iránti érdeklődést;
- elősegíti a vásárlóiddal való kapcsolódást.
Hogyan használd az NFT-t a vállalkozásodban?
Mindezek alapján tehát érdemes elgondolkozni, megéri-e beruházni az NFT-be. Íme néhány tipp, ha bizonytalan lennél, hogyan használd az NFT-ket a vállalkozásodban:
- Készíts egyedi, a vállalkozásodra jellemző GIF fájlokat NFT formában.
- Szervezz versenyeket, nyereményjátékokat, ahol NFT-ket lehet nyerni, hogy ösztönözd a közönségedet, hogy megismerkedjenek ezzel az újdonsággal.
- Készítsd el termékeid NFT változatát, amennyiben lehetséges, hogy vásárlóid választhassák akár ezt az opciót is.
Előfordulhat, hogy nehezen tudod elképzelni, a vállalkozásod számára milyen módon jelenthet újdonságot vagy segítséget az NFT használata. Mondunk néhány példát:
- ha digitális tartalomkészítő vagy, képeidet, videóidat vagy akár az általad készített hanganyagokat is átruházhatod NFT formájában;
- ha van lehetőséged arra, hogy termékeidet vagy szolgáltatásaidat valamilyen ajándék- vagy kedvezménykupon ellenében szerezzék meg a vásárlóid, ezeket is átadhatod egy NFT-n keresztül, digitalizálva;
- ha pedig művész vagy, határ a csillagos ég: rajzaidat, festményeidet digitalizálva betörhetsz az NFT piacra!
Az NFT marketingje speciális eszközöket igényel, így olvasd el sorozatunk második részét is, ahol részletesen foglalkozunk ezekkel a témákkal. Ha addig is kérdéseid merülnek fel, keress minket a hello@zsolya.com e-mail címen!