Hol a helye a kortárs klasszikus zenének a 21. században? Miként valósulhat meg a kultúrák közti együttműködés a művészet színterein? Miként segíti mindezt és egy civil szervezet hatékony működését a tudatos marketing?
A Zsolya Communication új, inspiráló vállalkozónőket felvonultató interjúsorozatának új részében Bodnár Eszterrel, a Sonus Alapítvány vezetőjével beszélgettünk a kortárs művészet támogatásáról, határokon átívelő projektekről és arról, miért érdemes klasszikus zenét hallgatni ma is.
Hogyan jött létre a Sonus Alapítvány? Mi volt a szereped benne?
A kortárs klasszikus zene PR-ja gyakran nagyon rossz, sokan úgy vélik, hallgathatatlan. Hosszú ideig én is elzárkóztam előle, mondván a 20. század második fele után már nem írtak semmi olyat, amit érdemes lenne meghallgatni. Persze kiderült, hogy nem mindegy, hogy mit és hogyan hallgatunk
A kortárs klasszikus zene – a csodálatos hangzásvilág mellett – egyedi módon reflektál a mai társadalmi kérdésekre is, például a migrációra, a kultúrák közti összekapcsolódásra, a nemek közti egyenlőségre, a környezetvédelmi kérdésekre. Mind érzelmileg, mint intellektuálisan egy nagyon izgalmas műfaj, ami sokszor egy sokkal tágabb perspektívát kínál, mint a korábbi évszázadok zenéje.
2017-ben kezdtem el kortárs zenészekkel együtt dolgozni és hamar nyilvánvalóvá vált, hogy szükség lesz egy intézményes háttérre, hogy fenntartható legyen ez a munka. Így született meg a Sonus Alapítvány a Mai Zene és a Korszerű Előadóművészet Támogatására. Célunk a mai magyar és nemzetközi zenei és összművészeti élet támogatása.
A kezdetek óta részt veszek az alapítvány munkájában, nagyon széles munkakörben. A projektek kitalálásától a megvalósításon át a lezárásig, a forrásteremtéstől a zenészekkel való kapcsolattartásig nagyon sokféle feladatom van.
Eredetileg jogász végzettséged van. Hogyan vezetett az utad a zenei világba?
Mindig is érdekelt a művészet, középiskolában író szerettem volna lenni, aztán a jogász életformában megláttam a lehetőséget valamiféle mecénás szerepre, intellektuális, művészekkel teli közegben. Biztos voltam benne, hogy jogászként közel leszek majd a művészethez. Aztán az egyetemi évek alatt teljesen beszippantott a klasszikus zenei élet Budapesten.
Az egyetem után dolgoztam klasszikus jogi területeken és projektmenedzserként is. Mindeközben megértettem, hogy itt olyan készségekre tettem szert, amelyeket a művészetek, a klasszikus zene világában is nagyon jól tudok használni, hiszen a művészeknek is rengeteg ilyen jellegű segítségre, tudásra, támogatásra van szüksége.
Kik a kedvenceid?
Ez egy nagyon nehéz kérdés, hiszen a lista hosszú, de a női zeneszerzőket emelném ki, mert ők nagy hatással vannak rám. Zeneműveik, operáik különösen érzékeny, izgalmas világot tárnak fel, aminek teljesen a hatása alá lehet kerülni.
Miben más egy női zeneszerző munkája?
Amellett, hogy máshogy közelítenek a zenéhez, szerintem nagy erősségük a narratívamesélés. Én szeretem ezeket a műveket, amelyben a történet, a szavak és a zene egyaránt hatnak rám. Ami pedig fontos különbség, hogy sokkal nehezebb körülmények között dolgoznak. Ez egy nagyon friss irány, még 100 évvel ezelőtt sem volt lehetőségük a nőknek arra, hogy bekapcsolódjanak a művészeti, a zenei világ élvonalába, éppen ezért különösen fontos számomra, hogy több segítséget és lehetőséget tudjunk nekik adni. A világ koncertszínpadjain egyre inkább elképzelhetetlen, hogy ne szerepeljenek a koncertprogramokon különböző nemű, korú és származású zeneszerzők darabjai.
Térjünk vissza egy kicsit az alapítványhoz. Ma Magyarországon mekkora teret kap egy zenei és összművészeti alapítvány?
Egy civil szervezet élete olyan, mint egy hullámvasút. Amikor megvalósul egy projekt, az óriási siker tud lenni, de – elsősorban a finanszírozási rendszer bizonytalanságai miatt – ugyanígy megéljük a nehezebb periódusokat is.
Az alapítványnak Magyarországon van a bázisra, de a kezdetektől egy nemzetközi tevékenységű civil szervezetként működünk. Alapvetően határok nélkül képzeljük el a zenét. Éppen ezért rengeteg európai és globális fókuszú projektünk van.
Tavaly egy új, tárogatóból kialakított hangszer kapcsán írtunk ki egy nemzetközi pályázatot, amelyre minden kontinensről 75 új zenedarab érkezett és abból tudtunk válogatni a bemutatóra és egy CD-re. Különböző kultúrából érkező alkotókkal együtt dolgozni mindig csodás élmény.
Ami a nehézségeket illeti, én inkább arról szeretnék beszélni, mik azok a dolgok, amik átsegítenek rajtuk. Az egyik a céljaink fontosságába vetett hit, enélkül nem tudnánk haladni. Másrészt nagyon fontos, hogy van egy nagyon erős víziónk, ami minden döntésünk bázisa, ha bármilyen kétely felmerül, ez megadja az irányt. Harmadrészt pedig nagyon fontos a kísérletező kedv is, hogy legyen bennünk bátorság és lendület belevágni mindig valami újba. Mindezeket pedig kiegészíti a kezdetektől megvalósuló tudatos építkezés is. Ennek nagyon fontos része az átgondolt marketing, amit mind civil szervezetként nap mint nap alkalmazunk, mind pedig a velünk együtt működő zenészeknek igyekszünk tudásként átadni.
Pontosan milyen vízió alapján működik az alapítvány?
Most úgy látom, hogy alapvetően két irány van előttünk, ahol feladatunk van.
Az egyik a kortárs zene hozzáférhetőségének biztosítása. Nagyon fontos, hogy a kortárs zene ne csak egy kis szigetként működjön, ne csak az elit számára legyen elérhető, hanem minél szélesebb kör részesüljön belőle, életkorra, társadalmi helyzetre, háttérre tekintet nélkül
A víziónk másik fő iránya a zenészek támogatása abban, hogy különféle soft skilleket el tudjanak sajátítani. Az a tapasztalatunk, hogy a művészeti képzésben gyakran csak arra fókuszálnak, hogy minél magasabb szintű szakmai tudást és gyakorlatot szerezzenek a művészek, de az komolyzenei üzleti életben való részvételre való felkészítésre kevés hangsúlyt fektetnek. Éppen ezért nagyon fontos cél, hogy segítsük őket a pályájukon érvényesülni.
Nagyon sok fiatal zenész úgy érkezik hozzánk, hogy éppen befejezte a tanulmányait és sokan meglepve tapasztalják, hogy nem kapnak felkéréseket. A mi feladatunk, hogy megértessük velük, hogy ez a világ úgy működik, hogy nekik kell megmutatniuk magukat és lehetőségeket teremteniük, hogy megismerhesse a zenéjüket a világ.
E megfontolásból született meg a Focus On You című projekt, a pandémia idején. Maximálisan kihasználjuk a digitális világ adta lehetőségeket, így teljesen helyfüggetlenül tudjuk támogatni a zenészeket nemzetközi szinten is.
Hogy működik a projekt? Hogyan kell elképzelni az együttműködést?
A legszorosabb együttműködés a mentorprogramokban alakul ki. Itt nagyon egyéni, személyre szabott munka, tanácsadás folyik, nyolc héten keresztül, hogy segítsük a résztvevőket a projektötletük kidolgozásában vagy a következő karrierlépésükben
Mindezek mellett az érdeklődőknek sokféle workshopot is kínálunk. Ezek közül kiemelném Orsi és a Zsolya Communication csapata által tartott közösségi média workshopot. De kínálunk kommunikációval, programtervezéssel, fundraisinggel, jogi alapismeretekkel, storytellinggel foglalkozó workshopokat is.
A workshopokat és a mentorprogramot eddig magyarul tartottuk, idén ősszel alakult úgy, hogy már angol nyelven is elérhető ez a támogatás. Ez most egy nagy kihívás, de bízunk abban, hogy ez a folyamat segít bekapcsolni a fiatal zenészeket a nemzetközi körforgásba, hogy általunk keresztül más, hasonlóan gondolkodó zenészekkel is találkozhatnak.
Fontosnak tartjuk az összefogás erejét, így létrehoztunk egy kifejezetten fiatal zenészeknek szóló közösséget is egy zárt Facebook csoport formájában. Itt nemzetközi trendeket, tippeket, különféle pályázati- és munkalehetőségeket osztunk meg velük, és egymástól is kérhetnek tanácsokat.
Hogyan hatott a kortárs zenére, művészeti világra az elmúlt évek válsága? Miként segítette az alapítvány munkáját a stratégiai szemlélet?
A pandémia nagy érvágás volt, még Európában is, ahol az állam nagy mértékben támogatja a művészetet, ellentétben az amerikai kontinenssel, ami sokkal inkább a privát adományokra épül. Ugyanakkor azt gondolom, hogy minden válság egyben egy lehetőség is, aminek eredményeképpen innovatív megoldásokkal tudtak előállni a zenészek.
A működésünk egyik fontos pillére a tudatos marketing és az online jelenlét, amire a velünk együttműködőket is folyamatosan biztatjuk.
Ennek egyik forrása és támogatója Orsi és a Zsolya csapata. Én már évek óta követtem Orsi munkáját, mire először írtam neki egy együttműködés reményében a Focus On You indulásakor. Orsi tartotta az első workshopok egyikét és máig ő az egyik legnépszerűbb előadónk. Ez azt is mutatja, hogy milyen fontos ez a terület, amivel foglalkozik a Zsolya csapata.
A közösségi média használata kapcsán a fiatal zenészekben gyakran nagy az ellenállás, mert a köztudatban a klasszikus zene valamiféle szent idol, és nehezen tudják elképzelni, hogyan lehet mindezt megjeleníteni az egyes felületeken. Ennek az ellentmondásnak a feloldásában nagyon sokat segít az a szemlélet, amit Orsi ad át a workshopokon. Nagy hangsúlyt fektetünk az értékteremtő szakmaiságra és az önazonosságra.
Az is nagyon fontos dolog, hogy ez a csapat civil szervezetek mögé is bátran odaáll, ami egy nagyon erős üzenet. Bízom benne, hogy sokan fogják követni a példáját.
Min dolgoztok most?
Ebben az időszakban a Focus On You projekt nemzetközi nyitása kapja a legnagyobb hangsúlyt, illetve terveink szerint több hazai és nemzetközi egyetemeken offline workshopokat is tartunk majd. A Focus On You lehetőséget ad arra, hogy segíthessünk a zenészeknek dolgozni a saját személyes márkájukon és a láthatóságukon, hiszen hiába kiváló művész valaki, ha a tevékenysége ismeretlen marad.
Emellett központi projektünk egy, a közép-európai zenei örökséget újra gondoló nemzetközi kamarazenekar, a MIKAMO Közép-Európai Kamarazenekar munkájának segítése, amely egy osztrák, magyar és szlovák projekt. Ebben az együttműködésben összekapcsolódik a három kultúra, a háromféle szemléletmód a zene és a projektek kapcsán.
Szeretnénk még szorosabban kapcsolódni olyan emberekkel és szervezetekkel Európában és az egész világon, akik hasonlóan gondolkodnak, mint mi, itt a közös projektek kidolgozása, a forrásteremtés zajlik most, így remélem, 2024-ben izgalmas új kezdeményezéseinkről is beszámolhatok majd.
Köszönöm a beszélgetést!